O projekcie

Stowarzyszenie Pozytywnie Historyczni od 2021 roku stało się regionalnym partnerem programu “Niepodległa” w ramach porozumienia stowarzyszenie ma możliwość przeprowadzenia projekcji filmu w technologii VR 3D 360 “Wiktoria 1920 “. Projekt zakłada przeprowadzenie 41 projekcji filmu “Wiktoria 1920” opowiadających o losach żołnierzy w czasie wojny 1920 roku. Ta wyjątkowa produkcja fabularna zrealizowana jest w technologii VR 360 stopni 3D. Goście Wirtualnego Teatru Historii będą mieli okazję przenieść się do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli. Dzięki goglom VR widzowie będą obserwować otaczający ich świat oczami jednego z bohaterów filmu. Uciekając przed bolszewikami staną się uczestnikami zapierających dech wydarzeń i poznają rolę wywiadu radiowego dla polskiego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Film skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klasy 7-8, ponad podstawowych, oraz mieszkańców powiatu ciechanowskiego, którzy są wykluczeni z możliwości skorzystania z oferty Wirtualnego Teatru Historii, który odwiedza zazwyczaj tylko duże miasta.

Każda projekcja zakłada również przeprowadzenie wykładu historycznego o wojnie 1920 roku w ujęciu regionalnym wraz z pokazem rekonstrukcji umundurowania żołnierzy biorących udział w tym konflikcie. W czasie wykładu poruszone zostaną m.in. kwestia zdobycia radiostacji 4 Armii bolszewickiej w Ciechanowie oraz znaczenie bitwy pod Sarnową Górą.

Odbiorca projektu nie ponosi żadnych kosztów związanych z projekcja czy wykładem. Cały projekt jest sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie oraz Stowarzyszenie Pozytywnie Historyczni.